Foto: Markéta Ticháčková
O nás
Věnujeme se monitoringu a ochraně jeřábů. V současnosti především jeřábů popelavých v České republice, kde je značíme a sledujeme pomocí barevných kroužků. Pravidelně navštěvujeme jeřábí shromaždiště a zimoviště i jinde v Evropě. Podrobnější monitoring pohybu jeřábů provádíme díky GPS-GSM vysílačům.
Znalost všech lokalit využívaných jeřáby jak v hnízdní době, tak i na migračních cestách je velice důležitá pro následnou ochranu těchto mnohdy kriticky ohrožených ptáků. Dlouholetých zkušeností chceme využít i v ochraně dalších druhů jeřábů jinde ve světě.
Projekt je podporován ZOO Ostrava (GPS-GSM vysílače a provozní náklady), ZOO Liberec (GPS-GSM vysílače a fotopasti) a Kranichschutz Deutchland (barevné kroužky a internetová databáze).
O JEŘÁBECH
BAREVNÉ ZNAČENÍ
Jeřábi jsou velcí ptáci z řádu krátkokřídlých. Mají specifické hlasové projevy, díky kterým mohou být velmi nápadní. Na světě žije celkem 15 žijících druhů jeřábů, z toho 11 druhů je ohrožených. Nejohroženější jsou tři bíle zbarvené druhy: jeřáb bílý, jeřáb mandžuský a jeřáb americký.
Ve střední a západní Evropě žije pouze jediný druh, a to jeřáb popelavý (Grus grus). V ČR hnízdí okolo 200 párů jeřába popelavého.
V Evropě se jeřábi značí systémem barevných kroužků. Barevná kombinace na levé noze udává stát, ze kterého jeřáb pochází a na pravé noze je individuální kód. Barevné kódy se odečítají od shora dolů, nejprve levá a potom pravá noha.
Pozorování je možné zadávat do internetové databáze iCORA.
Jeřábí život je součástí České koalice pro ochranu biodiverzity CCBC.