top of page

Jeřábí život

Crane life

OCHRANA A ŽIVOT JEŘÁBŮ NEJEN V ČESKÉ REPUBLICE

  • Facebook
Foto: Markéta Ticháčková

O nás

Věnujeme se monitoringu a ochraně jeřábů. V současnosti především jeřábů popelavých v České republice, kde je značíme a sledujeme pomocí barevných kroužků. Pravidelně navštěvujeme jeřábí shromaždiště a zimoviště i jinde v Evropě. Podrobnější monitoring pohybu jeřábů provádíme díky GPS-GSM vysílačům.

 

Znalost všech lokalit využívaných jeřáby jak v hnízdní době, tak i na migračních cestách je velice důležitá pro následnou ochranu těchto mnohdy kriticky ohrožených ptáků. Dlouholetých zkušeností chceme využít i v ochraně dalších druhů jeřábů jinde ve světě.

 

Projekt je podporován ZOO Ostrava (GPS-GSM vysílače a provozní náklady), ZOO Liberec (GPS-GSM vysílače a fotopasti) a Kranichschutz Deutchland (barevné kroužky a internetová databáze).

126263_1-zoo_ostrava_logo1-jpg.jpeg
NABU_Logo_Kranichschutz_RZ_RGB-1da8b524_
Zoo Liberec Logoo.jpg
About

O JEŘÁBECH

BAREVNÉ ZNAČENÍ

Jeřábi jsou velcí ptáci z řádu krátkokřídlých. Mají specifické hlasové projevy, díky kterým mohou být velmi nápadní. Na světě žije celkem 15 žijících druhů jeřábů, z toho 11 druhů je ohrožených. Nejohroženější jsou tři bíle zbarvené druhy: jeřáb bílý, jeřáb mandžuský a jeřáb americký.

 

Ve střední a západní Evropě žije pouze jediný druh, a to jeřáb popelavý (Grus grus). V ČR hnízdí okolo 200 párů jeřába popelavého.

C5c.JPG

V Evropě se jeřábi značí systémem barevných kroužků. Barevná kombinace na levé noze udává stát, ze kterého jeřáb pochází a na pravé noze je individuální kód. Barevné kódy se odečítají od shora dolů, nejprve levá a potom pravá noha.

 

Pozorování je možné zadávat do internetové databáze iCORA.

logo_icora.png
jerab krouzky zabakor 16 jirka_edited.jp
CCBClogoProTmavyPodklad.png

Jeřábí život je součástí České koalice pro ochranu biodiverzity CCBC

Darujte

Také díky vaší podpoře se můžeme věnovat výzkumu a ochraně jeřábů. Děkujeme vám!

Partneři

logo lengau.jpg
Darujte
Contact
bottom of page